Limon Psikososyal Destek ve Hayata Yeniden Uyum Derneği

Hakkımızda

Ana Sayfa Hakkımızda
shape
Hayatlara Dokunuyoruz
Hayatlara Dokunuyoruz

Hayatlara Dokunuyoruz

Hakkımızda

Limon Psikososyal Destek ve Hayata Yeniden Uyum Derneği

LİMON; 06 Şubat 2023 depremi sonrası Asiye Kay öncülüğünde alanda çalışan uzmanlar ve gönüllüler ile oluşturulmuş bir dernektir. Türkiye’de derin ve yıkıcı izler bırakan, milyonlarca insanımızı etkileyen bu depremin ardından, çocuklarını, eşlerini, anne ve babalarını, akrabalarını, evlerini, tüm birikimlerini, anılarını, hafızlarını kaybeden depreme maruz kalmış kişilere psikolojik destek vererek; onların hayata yeniden uyumlarına katkı sağlamak için kurulan bir sivil toplum kuruluşudur. Diğer depremler gibi 06 Şubat depremi de günlük hayatımızdaki en temel ihtiyaçlarımızı kolaylıkla sağlayabilmenin aslında ne kadar büyük bir lüks olduğunun farkına vardığımız bir dönüm noktası oldu. Limon, depremin hemen ardından hazırlıklarını tamamlayarak, 03 Mart 2023 tarihinde sosyal dayanışma platformu olarak çalışmalarına başladı ve 10 Mayıs 2023’te dernekleşerek hayata geçti. 11 kentimizde psikososyal destek vermek isteyen Limon, Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde farklı meslek dalları ve kurumlarda çalışan birçok kişi tarafından desteklenmektedir.

Gönüllü psikiyatrist, psikolojik danışman, psikolog ve klinik psikologlar başta olmak üzere farklı alanlardan katılımlar ile destek ağımız her gün daha da güçlenmektedir.

Hayatın anlamı, başkalarının hayatına değer katarak bulunur.

Neden Limon?

Yüzünü güneşe dönen, kokusu, tadı ve rengiyle Anadolu topraklarında kendine yer bulmuş; tohumunu, çiçeğini, yaprağını ve meyvesini aynı anda üzerinde tutabilen limon ağacı tazelik, ferahlık, iyileşme ve hayat döngüsünü simgeler. Yetiştiği topraklarda yaşayan insanlara umut olması için limon simgesini seçen derneğimiz; sürdürülebilir bir sosyal dayanışma platformu olmayı hedeflemektedir.


Limon, bir taraftan gönüllüler aracılığı ile doğrudan psikososyal destek verilmesini sağlarken diğer yandan ihtiyaç sahiplerini yardım severlerle eşleştirerek erişim ve iletişim sağlama görevini de yerine getirmektedir.

Misyonumuz

Deprem sonrası dayanışma hedefiyle yola çıkan Limon, psikososyal destek verirken gözlemlenen temel ihtiyaçları gidermeyi amaçlar. Bu bağlamda ekonomik kaynaklar oluşturmayı, projeler üretmeyi, kökleri sağlam sürdürülebilir bir sosyal dayanışma sağlamayı görev edinmiştir.

Vizyonumuz

Birleştirici, bütünleştirici ve sürdürülebilir bir dayanışma yöntemiyle insanca ve onurlu yaşama hakkı bilinci uyandırmayı vizyon edinen Limon, yarınları şekillendirmede ahlaklı ve güvenilir kişi ve toplumun oluşmasında katkı sağlamayı amaç edinmiştir. Bu amaç doğrultusunda vicdan, etik değerler, erdem, doğruluk, sorumluluk ve iyilik prensiplerini esas almıştır.